Zweryfikować naukę o Homo sapiens i początkach świadomości. Kromaniończyk nie był człowiekiem rozumnym.

Do wymyślonej poza rzeczywistością teorii, mówiącej że kromaniończyk był człowiekiem posiadającym samoświadomość, myślącym i mówiącym, dorabia się na siłę ideologię: że grał na fujarce z kości ptaka, że interesował się gwiazdozbiorem Oriona 33 tys. lat temu, że rzucał oszczepem, chodził odziany w skóry i budował szałasy z kości mamuta. To samo dotyczy neandertalczyka: że grzebał swoich zmarłych, że grał na fujarce 43 tys. lat temu, że składał kwaiatki na grobach swoich bliskich, że chodził w pióropuszach na głowie i posiadał „duszę”. A Discovery News, 20 kwietnia, 2011 r., zamieszcza artykuł pt. Czy neandertalczycy wierzyli w życie pozagrobowe? Homo erectus zaś budował tratwy 1,3 mln lat temu i pływał na nich z Afryki do Hiszpanii.

Blędna teoria powoduje usilne poszukiwanie początków świadomości, co zaowocowało tworzeniem nieprawdopodobnych mitów. Wszystkie niżej wymienione mity zostały stworzone przez naukowców. Na razie nauka dojechała, z początkami świadomości, do… 1,3 mln lat temu. Jeśli tego rodzaju twórczość będzie rozwijała się w tym tempie, to niedługo okaże się, że już australopiteki potrafiły płakać po stracie kogoś bliskiego, składały kwiatki na grobach i śpiewały pod dyktando czarownika. Poniżej, kilka pięknych, wymyślonych poza rzeczywistością, mitów o początkach świadomości:

W artykule na Archeowieściach (5.06.2007), Najstarsza biżuteria świata czytamy, że zespół archeologów z Maroka, Francji, Niemiec i Wlk. Brytanii, natrafił na 12 muszli ślimaków, w jaskini Grotte des Pigeons, w miejscowości Taforalt, w Maroko. Muszle mają dziurki, które wykonano 82 tys. lat temu. Zdaniem naukowców muszelki są najstarszą biżuterią świata, która świadczy o osiągnięciu przez ówczesnych Homo sapiens… samoświadomości.

Otóż potrzebna jest weryfikacja mitu o samoświadomości sprzed 82 tys. lat. Jeśli Homo sapiens 82 tys. lat temu posiadał samoświadomość – to dlaczego przez ok. 70 tys. kolejnych lat, nie wykonał grotu oszczepu, bransolety z kości słoniowej lub naczynia z kości słoniowej?Przecież rzekomy Homo sapiens niemal codziennie obrabiał swój krzemienny pięściak–nacinak – dlaczego zatem przez ok. 70 tys. lat nie wykonał krzemiennego grotu oszczepu, które pojawiają się dopiero ok. 13 tys. lat temu w Ameryce Płn., w kulturze Clovis? Cóż takiego rozumnego wykonał ze swoją rzekomą „samoświadomością” w okresie 82–13 tys. lat temu?

Otóż nic rozumnego nie wykonał w tym okresie, ponieważ biżuteria, świadomość i Homo sapiens sprzed 82 tys. lat – są ewidentnymi mitami. Hominid, żyjący wyłącznie na poziomie instynktu, nie potrzebował świadomości aby przekłuwać muszelki, podobnie jak bóbr nie potrzebuje świadomości aby ścinać drzewa i budować – bardziej skomplikowane przecież – tamy wodne.

Najbardziej prawdopodobną datą powstania świadomości, wydaje się dramat przełomu plejstocenu i początku młodszego dryasu, który miał miejsce 13 000 lat temu. Dopiero od tej daty pojawiają się krzemienne groty oszczepu i strzał, bransolety i naczynia z kości słoniowej i naczynia ceramiczne. Dopiero od tej daty pojawia się rzeczywisty Homo sapiens. Powstanie świadomości opisane jest szerzej w eseju pt. Kromaniończycy i ludzie.

Zamieszanie w klasyfikacji „Homo sapiens”, zostało spowodowane tym, że błędnie zakwalifikowaliśmy kromaniończyka do istoty rozumnej, obdarzonej świadomością. Wydawało się nam, że skoro rzeźbił w kości figurki kobiet i ładnie malował na ścianach jaskiń, to musiał być człowiekiem rozumnym. I ta właśnie kwalifikacja była błędem. Wiele wskazuje na to, że kromaniończyk rzeźbił i malował instynktownie. I żył ok. 45–13 tys. lat temu wyłącznie na poziomie instynktu. W obfitym materiale kopalnym z górnego paleolitu (ok. 45–13 tys. lat temu), nie znaleziono ani jednego grotu oszczepu, grotu strzały, naczynia z kości słoniowej, kamiennego lub ceramicznego. Ani jednej bransolety z rogu, lub kości słoniowej. A więc kromaniończyk (Homo sapiens fossilis), i neandertalczyk (Homo neanderthalensis) – powinny być klasyfikowani jako gatunki hominidów z rodzaju Homo.

W artykule Inteligentny jak homo erectus (Newsweek, Anna Piotrowska, 03 marca 2010), znajdujemy kilka pięknych, wymyślonych poza rzeczywistością, mitów:

Naukowcy, pod kierunkiem prof. Thomasa Strassera z amerykańskiego Providence College, przypuszczają, że Homo erectus miał zdolność odbywania podróży dalekomorskich i potrafił przepłynąć z Afryki na wyspę Kretę (ponad 300 kilometrów). Prawdopodobnie na tratwie. 700 tys. lat temu. Naukowcy spekulują, że tratwy mogły być zrobione z pni drzew powiązanych trzciną.

Luis Gilbert z kalifornijskiego Berkeley Geochronology Center sądzi, że nasi przodkowie wpadli na pomysł budowania tratw nawet 1,3 miliona lat temu. Z tego okresu pochodzą bowiem najstarsze kamienne narzędzia znalezione w Hiszpanii. Ich twórcy jakoś musieli się tam dostać. Według naukowca droga była tylko jedna – tratwami z Afryki przez Cieśninę Gibraltarską. Creative Commons by José-Manuel Benito

.

Naukowcy nie podają w jaki sposób pitekantropy pływały na tratwach z Afryki do Europy – czy miały wiosła, czy też żagiel na maszcie… Bo jeśli posiadały świadomość, to może budowały jakieś piękne żaglowe tratwy. Gwiazdę Polarną też przecież mogły namierzyć… Some rights reserved by mollyjolly

Rozumny był też żyjący około 790 tys. lat temu Homo heidelbergensis (będący formą pośrednią między Homo erectus a neandertalczykiem). Narzędzia z krzemienia wytwarzał w zupełnie innym miejscu niż narzędzia z bazaltu i wapienia. Według uczonych oznacza to, że egzystencją tych istot rządziły pewne zasady, być może związane z jakąś tradycją lub nawet magią, a to dowodzi, że myślenie symboliczne – nie było im obce. Przedstawiciele Homo heidelbergensis byli także skutecznymi łowcami. W niemieckiej miejscowości Schöningen archeolodzy znaleźli zrobione przez nich drewniane oszczepy sprzed 400 tys. lat. To najstarsza broń myśliwska na świecie. Siedem oszczepów różnej długości – od około 180 do 250 centymetrów – było idealnie wyważonych. Tuż obok odkopano miotacz, pozwalający co najmniej dwukrotnie zwiększyć odległość rzutu.

Dodać w tym miejscu można, że przed potopem sprzed 13 000 lat, w obfitym materiale kopalnym z górnego paleolitu (ok. 43–13 tys. lat temu), nie znaleziono ani jednego drewnianego oszczepu, drewnianego naczynia, lub naczynia z kości słoniowej. Ani jednej drewnianej lub innej bransolety.

Znakomite narzędzia myśliwskie wytwarzali również neandertalczycy. W 2002 roku w niemieckiej miejscowości Königsaue znaleziono skamieniały kawałek smoły drzewnej sprzed 80 tysięcy lat, na której widniał odcisk palca oraz kamiennego ostrza. Dr Dietrich Mania z Friedrich-Schiller-Universität w Jenie stwierdził, że smoła służyła neandertalczykom do sklejania krzemiennych grotów z drewnianymi rękojeściami włóczni.

W obfitym materiale kopalnym z górnego paleolitu (ok. 43–13 tys. lat temu), nie znaleziono ani jednego kamiennego grotu oszczepu. Przemysły kamienne nie są nawet podobne do grotów oszczepu.

.

Poniżej, kilka przykładów instynktownej twórczości kromaniończyka.

 Brak funkcjonalnej, normalnej rękojeści u niemal wszystkich kromaniońskich harpunów – wskazuje na instynktowne wykonawstwo. Trzy kromaniońskie harpuny z poroża lub kości słoniowej, wykonane ok. 19–13 tys. lat temu. Zbiory: Bernisches Historisches Museum w Bernie.

Naiwne i karkołomne kombinacje próbujące „na siłę wyjaśnić”, że ostrza kościane kromaniończyka były grotami oszczepu. Otóż nie były. Kromaniończyk nigdy nie wykonał broni miotanej.

.

Naiwne i karkołomne kombinacje próbujące „na siłę wyjaśnić”, że harpuny kościane kromaniończyka były grotami oszczepu. Otóż nie były. Kromaniończyk nigdy nie wykonał broni miotanej. Te naiwne kombinacje firmuje Washington State University  Błędne przypisywanie świadomości kromaniończykowi powoduje naiwne i karkołomne kombinacje, próbujące „na siłę” uczynić harpuny kościane, trzymane w dłoni przez zwierzę – grotami oszczepów. Harpuny kromaniończyka nie miały odpowiednich kształtów, które by wskazywały na to, że mogły być przymocowane do drzewca. Otóż kromaniończyk nigdy nie wykonał broni miotanej.

Kromanioński harpun trzymany w dłoni. Źródło: NOVA

„Dziwaczne” sztylety kościane. Sztylety kościane kromaniończyka (ostrza kościane), służące do zaijania zwierzyny łownej, posiadały często „dziwaczne kształty”, świadczące o instynktownym wykonawstwie. Kromaniońskie wyroby nie mają charakteru intencjonalnego, lecz instynktowny. Kiedy założymy, że kromaniończycy rzeźbili sztylety kościane instynktownie, rzecz stanie się bardziej zrozumiała. © Encyklopedia Kultur Pradziejowych, by Michel Brezillon, Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1981. Europa, kultura szatelperońska, 37 tys. lat temu.

Sztylety kościane kromaniończyka (ostrza kościane), służące do zaijania zwierzyny łownej, posiadały często „dziwaczne kształty”, świadczące o instynktownym wykonawstwie. Europa, kultura szatelperońska, 37 tys. lat temu.

Kromanioński sztylet kościany. Źródło: NOVA

Kromaniońskie sztylety kościane.

Wyjątkowo karkołomne próby archeologów usiłujących zrozumieć charakter kromaniońskich sztyletów kościanych – branych błędnie za groty oszczepów. „Marsjańskich”? Central States Archeological Journal, USA October 2004

Wyjątkowo karkołomne próby archeologów usiłujących zrozumieć charakter kromaniońskich sztyletów kościanych – branych błędnie za groty oszczepów. Central States Archeological Journal, USA October 2004

Oryginalne sztylety kościane kromaniończyków europejskich, syberyjskich i amerykańskich. Central States Archeological Journal, USA October 2004

Sztylety kościane ludzi Clovis lub kromaniończyków,  Aucilla River, Floryda, USA. © Peter A. Bostrom

Około 200 000 lat temu, w Afryce, nożykowcy zaczęli usuwać skórę z dużej, padłej zwierzyny kamiennymi nożykami, odsłaniając z łatwością wielkie ilości mięsa.

 .

Reklamy

Informacje o Jerzy Kijewski

Anthropology, Archaeology, New York Born: May 16 1950 in Poland jerzy.kijewski@gmail.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Kontrowersje, Prehistoria. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Zweryfikować naukę o Homo sapiens i początkach świadomości. Kromaniończyk nie był człowiekiem rozumnym.

  1. jerzy kleban pisze:

    Wie Pan co? Pan jest zdrowo rąbnięty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s